Sudoku Nasıl Oynanır

Sudoku oyunu 9 hücreden oluşan 9 karenin 3 boyut diyebileceğimiz düzlemde 1’den 9’a kadar sayıların tek bir defa kullanılması şartı ile dizilmesi gerekiyor. Sudoku oyununda her satır ve sütunda 1'den 9'a kadar olan sayılar sadece bir kez kullanılarak dizilmesi gerekir. Aynı zaman da sudoku oyununda 9 hücreden oluşan her bir kare içinde 1'den 9'a kadar sayılar bir kez kullanılarak dizilmesi gerekir.

Sudoku Nedir?

Günümüzün en ünlü Japon oyunu olan sudoku Japonca "Sayılar tek olmalı" anlamına gelmektedir. Sudoku oyunu günümüzün düşünme ve mantık yürütme yeteneğini geliştirmeye en fazla fayda sağlayan zeka oyunu olarak bilinmektedir. Bu yüzden uzak doğuda okullarda çocuklara sudoku oynama imkanları sunulur.

Sudoku Oyun Kuralları Nelerdir?

Basit olarak sudoku oynamak için 3 kurala dikkat etmemiz gerekir. 1'den 9'a kadar olan sayıları her sütuna, her satıra ve her kare içine tekrar etmeden girmeniz gerekir.

Neden Sudoku Oyunu?

Sudoku oyununun mantığı 3 boyutlu olarak düşünebilme yeteneğimizi geliştirmektir. Her sudoku oyununun tek bir çözümü olduğu için tahmin edilerek çözmek neredeyse imkansızdır. Bu yüzden size verilen sayılardan yola çıkarak her bir hücreye hangi sayının geleceğini bulmanız gerekir. Bazen Sudoku oyununun birden fazla çözümü olabileceği iddia edilir fakat birden fazla çözümü olan sudoku oyunu sadece sayı karmaşası oluşturur. Gerçek Sudoku oyununda sadece tek bir çözüm olması gerekir. Gerçek sudoku oyunu hazırlanırken buna dikkat edilmesi gerekir.

Sudoku Nasıl Çözülür?

Sudoku oyununda temel olarak iki çözüm stratejisi bulunur. Sudoku çözüm yollarından birincisi hangi hücrede hangi sayıların olabileceği, ikincisi ise hangi kutucukta hangi sayların olamayacağıdır. Bu şekilde sudoku oyununda size verilen sayılara dayanarak hangi hücrelerde hangi sayıların olabileceği ve hangi sayıların olamayacağı mantığına dayanarak çözebilirsiniz. Sudoku çözmek için sıralı gitmek ise her zaman sudoku çözümünde kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden sayıları karmaşık olarak kullanmak yerine sıralı olarak kullanmak çözümü kolaylaştırır.

YazarOkur Sudoku Bulmacaları

YazarOkur size kolaydan zora değişik seviyelerde çeşitli sudoku bulmacalarını online oynama fırsatı sunarak sudoku zevkini yaşamanızı sağlar. Kolay sudoku, zor sudoku ve çok zor sudoku seçeneklerinden birini seçerek bedava sudoku oyunu oynayabilir, Sudoku Nasıl Oynanır kısmı ile sudoku oyununun nasıl oynandığını ve sudoku çözme ipuçlarını bulabilirsiniz.

YazarOkur Sudoku İstatistikleri

YazarOkur Sudoku İstatistikleri ile artık çözüm sürenizi görebilir, diğer üyeler ile rekabet edebilirsiniz. Böylece sudoku zevkini daha fazla yaşamanız mümkün..

Sudoku Bulmaca Scripti

YazarOkur Sudoku size aynı zamanda sudoku oyununu bedava ve reklamsız kendi sitenize ekleme fırsatı sunar. YazarOkur Sudoku oyununu kendi sitenize ekleyerek ziyaretçilerinize reklamsız online sudoku oynama zevkini yaşatabilirsiniz.

YazarOkur Online Sudoku

YazarOkur Sudoku oyunu bir test versiyonudur. Eğer sudoku oyunu ile ilgili herhangi bir öneriniz ya da tavsiyeniz varsa öneri formu kullanarak bize ulaşabilir, sudoku oyununu daha da geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz. Öneri ya da tavsiyenin dışında herhangi bir şikayet ya da sorunu da aşağıdaki form yardımı ile bize ileterek size sorunsuz sudoku zevki yaşatmamıza yardımcı olabilirsiniz. İlginiz için Teşekkür eder, iyi eğlenceler dileriz...


Sudoku Çözücü