Sudoku: 798337çözümtemizle
Başarılı:63 | Terk:20 | Toplam:83
Ortalama Süre: 00:13:48
En iyi süre: 00:03:39 (Manolya)
Sudoku Kolay | Sudoku Zor | Sudoku Cok Zor
Fin Sudoku - Dünyanın en zor sudoku oyunu (11 Yıldız)
Sudoku Dünya Şampiyonası Final Bulmacası: 1 | 2
YazarOkur Özel Sudoku Bulmacası: 1 | 2 | 3 | 4
Henüz Çözülememiş Sudoku Bulmacası:
Sudoku sayfamızı beğendiyseniz lütfen aşağıdaki linki blog sayfanızda paylaşın.

Beğenmediyseniz nedenini belirtin hatamızı düzeltelim!

Duyurular

YazarOkur Sudoku üyelerimizin taleplerini yerine getirmeye devam ediyor.
Sayfamıza Sudoku Çözücü özelliği eklenmiştir. Çözemediğiniz Sudoku Bulmacalarının çözümlerini görebilirsini.
Henüz Çözülememiş Sudoku Bulmacası seçeneği ile çözülememiş sudoku bulmacalarına ulaşabilirsiniz.
Ayrıca mobil sudoku sayfamız ile sudoku oynama zevkini çep telefonunuzdan da yaşayabilirsiniz.

Sudoku Oyunu Nedir? Sudoku Nasıl Oynanır?

Sudoku Nedir?


Günümüzün en ünlü japon oyunu olan sudoku japonca "Sayılar tek olmalı" anlamına gelmektedir. Sudoku oyunu günümüzün düşünme ve mantık yürütme yeteneğini geliştirmeye en fazla fayda sağlayan zeka oyunu olarak bilinmektedir. Bu yüzden uzak doğuda okullarda çocuklara sudoku oynama imkanları sunulur.

Sudoku Nasıl Oynanır?


Sudoku oyunu 9 hücreden oluşan 9 karenin 3 boyut diyebileceğimiz düzlemde 1 den 9'a kadar sayıların tek bir defa kullanılması şartı ile dizilmesi gerekiyor. Sudoku oyununda her satır ve sütunda 1'den 9'a kadar olan sayılar sadece bir kez kullanılarak dizilmesi gerekir. Aynı zaman da sudoku oyununda 9 hücreden oluşan her bir kare içinde 1'den 9'a kadar sayılar bir kez kullanılarak dizilmesi gerekir.

Sudoku Oyun Kuralları


Basit olarak sudoku oynamak için 3 kurala dikkat etmemiz gerekir. 1'den 9'a kadar olan sayıları her sütuna, her satıra ve her kare içine tekrar etmeden girmeniz gerekir.

Neden Sudoku Oyunu?


Sudoku oyununun mantığı 3 boyutlu olarak düşünebilme yeteneğimizi geliştirmektir. Her sudoku oyununun tek bir çözümü olduğu için tahmin edilerek çözmek neredeyse imkansızdır. Bu yüzden size verilen sayılardan yola çıkarak her bir hücreye hangi sayının geleceğini bulmanız gerekir. Bazen Sudoku oyununun birden fazla çözümü olabileceği iddia edilir fakat birden fazla çözümü olan sudoku oyunu sadece sayı karmaşası oluşturur. Gerçek Sudoku oyununda sadece tek bir çözüm olması gerekir. Gerçek sudoku oyunu hazırlanırken buna dikkat edilmesi gerekir.

Sudoku Nasıl Çözülür?


Sudoku oyununda temel olarak iki çözüm stratejisi bulunur. Sudoku çözüm yollarından birincisi hangi hücrede hangi sayıların olabileceği, ikincisi ise hangi kutucukta hangi sayların olamayacağıdır. Bu şekilde sudoku oyununda size verilen sayılara dayanarak hangi hücrelerde hangi sayıların olabileceği ve hangi sayıların olamayacağı mantığına dayanarak çözebilirsiniz. Sudoku çözmek için sıralı gitmek ise her zaman sudoku çözümünde kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden sayıları karmaşık olarak kullanmak yerine sıralı olarak kullanmak çözümü kolaylaştırır.

YazarOkur Sudoku Bulmacaları


YazarOkur size kolaydan zora değişik seviyelerde çeşitli sudoku bulmacalarını online oynama fırsatı sunarak sudoku zevkini yaşamanızı sağlar. Kolay sudoku, zor sudoku ve çok zor sudoku seçeneklerinden birini seçerek bedava sudoku oyunu oynayabilir, Sudoku Nasıl Oynanır kısmı ile sudoku oyununun nasıl oynandığını ve sudoku çözme ipuçlarını bulabilirsiniz.

Sudoku Oyna


YazarOkur sudoku istatistikleri ile artık çözüm sürenizi görebilir, diğer üyeler ile rekabet edebilirsiniz. Böylece sudoku zevkini daha fazla yaşamanız mümkün.


Sudoku Bulmaca Scripti


YazarOkur Sudoku size aynı zamanda sudoku oyununu bedava ve reklamsız kendi sitenize ekleme fırsatı sunar. YazarOkur Sudoku oyununu kendi sitenize ekleyerek ziyaretçilerinize reklamsız online sudoku oynama zevkini yaşatabilirsiniz.

YazarOkur Online Sudoku


YazarOkur Sudoku oyunu bir test versiyonudur. Eğer sudoku oyunu ile ilgili herhangi bir öneriniz ya da tavsiyeniz varsa alttaki formu kullanarak bize ulaşabilir, sudoku oyununu daha da geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz. Öneri ya da tavsiyenin dışında herhangi bir şikayet ya da sorunu da aşağıdaki form yardımı ile bize ileterek size sorunsuz sudoku zevki yaşatmamıza yardımcı olabilirsiniz. İlginiz için Teşekkür eder, iyi eğlenceler dilerim...

Öneri / Şikayet / Hata

Öneriler / Şikayetler

verde&blanco - 03-04-2017
daha önce çözdüğüm sudoku yu açtığım ekranda bir daha çözmemek için bunu çözdünüz uyarısı olabilir mi? sudoku bilgilerimden eşleştirme yapmak çok zor... Teşekkürler...

Cevap: Daha önce çözüdüğünüz sudoku bulmacalarında "en iyi süre" altında "senin süren" bilgisi görünüyor. Bu şekilde mevcut sudoku bulmacasını daha önce çözüp çözmediğinizi görebilirsiniz.
aristo - 23-12-2016
daha kısa zamanda çözdüğüm bulmacalar en kısa süre olarak görünmüyor.Bu durum aradan geçen zamanla ilgiliyse bile bence yanlış.Birde en kısa süreli ilk üç çözüm gösterilirse daha doyurucu olur.
bilge - 30-11-2016
Merhaba arkadaşlar ben seçmeli olarak zeka oyunlarına gidiyorum ve yarın sınavım var hiçbirşey yapamıyorum çok zor olarak seçiyorum bana bir öneriniz olursa lütfen yazın 1. sınavdan kötü alırsam 2. sınavda düzeltirim lütfen.. sizleri çok seviyorum ♥ :)
gürbüz turgay . - 22-11-2016
Kendi yöntemlerimi tanıtan,faydalarını ve faydalanma yollarını anlatan sudoku konferansı verdim.20 KÜSÜR YILLIK MERAKLISIYIM. Sayfanızda YENİ OYUN yazısının yeri uygun ve pratik değil.Çünkü her oyın bitiminde sayfayı kaydırıp tıklamak gerektiği için yeniden yukarıya gelmek uygunsuz ve pratik olmuyor.Bu nedenle önerim YENİ OYUN yazısını karenin hemen yanına yapmanızı tavsiye ederim.Ayrıca minik temizle yazısını daha büyük ,YENİ OYUN gibi büyük harflerle ve de YENİ OYUN gibi hemen yanına yaparsanız daha güzel ve pratik olur.

Cevap: Sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Önerilerinizi ciddiye aldığımızı belirtmek isteriz. “Yeni Oyun” tuşunu taşımak şuan için çok zor görünüyor çünkü o tuş ile birlikte sudoku seviye seçeneklerinin de taşınması gerek. Fakat önerinizden yola çıkarak sudoku çözümü sonrası görünen mesaja aynı seviyede yeni sudoku bulmacası getirmek için bir kısa yol tuşu ekleme önerisini ilgili arkadaşa ilettik. “Temizle” yazısı önceden belirttiğiniz gibi görünüyordu fakat öneri üzerine küçültme kararı aldık. “Temizle” linkinin kullanımı %1den çok daha düşük olduğu için alan olarak fazla yer kaplamayacak şekilde yerleştirildi. Önerilerinize her zaman açığız.
sinem - 16-10-2016
Çok güzel bir sayfa, her gün zaman buldukça burada sudoku oynuyorum sunduğunuz basit sudoku örnekleri çok güzel. Sudoku nedir nasıl oynanır hep buradan öğrenip kendimi geliştirdim
Mustafa - 08-03-2016
ben, beş yıldır sudokucuyum... Ben hep zor olanları severim. Kafam rahatsa mutlaka çözerim... Bu sayfayı oldukça güzel hazırlamışsınız hergün az da olsa zor olanlarla uğraşırım. Beynimizin sağlıklı olmasını sağlar, allzhimmer hastalığından da korur.....
yağmur - 29-02-2016
keşke ardişik sudoku çözücü olsaydı ama ardişik sudoku çok zor
aslan arı - 09-02-2016
arkadaşlar sudoku konusunda ve tekniklerini anlatan tavsiye edebileceginiz kitap varmı.
Zeynep - 06-08-2015
Cevap verdiğiniz için çok teşekkürler swordfish,xy,xyz,xy-chain teknikleri hakkında da bilgi verebilir misiniz? Çok şey istedim ama cevap verirseniz sevinirim:-) Bunları öğrenince belki çok zor sudokuları çözebilirim.Şimdiden çok teşekkürler
Zeynep - 25-07-2015
X wing tekniği hakkında bilgi verebilir misiniz?Hiçbir yerde Türkçe kaynak bulamadım

Cevap: Merhaba Zeynep, X Wing tekniği çok basit bir tekniktir. Örnek ile açıklamak gerekirse birinci sayı üstten, ikinci sayı yandan sırayı belirtiyor, diyelim ki 1-1 kutucuğunda sadece 1 ve 3 sayıları olabiliyor, 8-1 kutucuğunda da sadece 1 ve 3 olabiliyor, 5-1 kutucuğunda 1 ve 5 olabiliyor, 5-8 kutucuğunda da 1 ve 5 olabiliyor. Gördüğün gibi olasılıkların dördünde de 1 sayısı mevcut, o yüzden 1 sayısı çapraz olarak yerleştirilebilir. Yani 1-1 kutucuğunda 1 ise çaprazındaki 5-8 kutucuğunda da 1 olması gerekir ya da tam tersi. Sonuç olarak ortada bir X oluşuyor. Bu yüzden buna X Wing tekniği diyorlar. Bu tekniğin diğer güzel tarafı bu tarz bir olasılık oluştuğunda otomatik olarak 1. ve 8. sütunlarda 1 ve 5 sıraları dışında 1 olamayacağı için diğer kutucuklardaki 1 olasılığının ortadan kalkmasıdır.
Zeynep - 28-06-2015
Bu zor sudokularin çözümüyle ilgili önemli püf noktalarına yer verilebilir.
Ahmet ZİYAFET - 17-06-2015
sudoku bilgilerime baktığımda 8-10 kadar en iyi süremin adıma tescillenmediğini gördüm. bir şüpheniz mi var.gennelikle hiç çözülememiş olanlarıyla uğraştığım gibi 25 mayıs ve 09 haziran 2015 tarihlerindeki mesajlarımda da görüleceği üzere hiç çözülememiş sudokuları daha da zorlaştırılması için tarafınızca verilen rakamların azaltılmasını da talep eden benim.hiç çözülememiş sudokuyu oynamaya başladığınız anda çok zor sudokuya geçiyor ve hiç çözülememiş bir sudokuyu es geçerek bir ikincisi açılmıyor.ilk çözen kişi (YANİ BEN) nasıl kopya çekebilir.makul bir cevap verirseniz sevinirim.

YazarOkur Cevap:
Merhaba Ahmet Bey,
Sitemize göstermiş olduğunuz ilgi için öncelikle teşekkür ederiz. Her sudoku bulmacasının bir numarası var ve en sürenin adınıza tescil edilmemiş olanları bize bildirirseniz inceleriz. Çözdüğünüz birkaç sudokuyu inceledik ve görebildiğimiz kadarı ile ortalama sürenin çok altında sürede çözmüşsünüz. Sistem bu yüzden bunları geçersiz sayıyor. Örnek vermek gerekirse ortalama çözüm süresi 35 dakika olan ve en iyi sürelerin 10 dakikanın üzerinde olan çok zor sudoku bulmacasını 3 dakikada çözdüğünüz görünüyor. Sistem de bunu gerçekçi bulmadığı için çözümünüzü geçersiz sayıyor. Bu özelliği hala geliştirmeye çalışıyoruz ve eğer bir yanlışlık varsa şimdiden sizden özür dileriz.
Sudokuları zorlaştırmaya zaten çalışıyoruz fakat sadece sayıları azaltarak da bunu yapmak mümkün değil. Yine de elimizden geldiğince zorlaştırmaya çalışıyoruz.
Çözülmemiş sudoku bulmacaları henüz herhangi bir ziyaretçinin çözmediği sudokular oluyor ve genelde bunlar çok zor sudoku kategorisinde oluyor. Yani ayrı bir çözülmemiş sudoku kategorisi yok. O yüzden çözülmemiş sudoku seçtiğinizde sistem sizi genelde çok zor sudoku kategorisindeki daha önce çözülememiş sudokuya yönlendiriyor.
tecem sude - 04-02-2015
sudoku oyununun nasıl oynandığı ile ilgilli bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim ilk defa bu oyunun adını duyuyorum ve ilk defa oyunu öğrenmiş oluyorum gerçekten zevkli bir oyuna benziyor
- 17-10-2014
BİR DOKTUR OLDUĞUM İÇİN KENDİME PEK ZAMAN BULAMIYORUM AMA BU SİTEYİ TANIDIKTAN SONRA HAYAT IM DEĞİŞTİ ÇOK SAĞOLUN İYİ GUNLER SEVİLAY AK GUL .......
sevgi - 08-05-2014
çoooooooooooook sevdim kolay olan gerçekten kolay ama çok zor olan zor değil zorun zoru ama yinede bu oyun çok eylenceli o saçma sapan oyunlardan daha heycanlı bu oyunu babamda bende öneriyoruz herzaman boş vakitlerimizin 1 saatini buna ayırıyoruz ypana selamımızı yolluyoruz............:*
sudoku oynayıcı - 09-04-2014
bu sudoku uygulamasını yapana çok teşekkür ederim hergün oynuyorum çok zor sudoku bulmacaları çok zor gerçekten bazılarını çözmek saatlerimi alıyor sodoku çözücü yada sudokuların çözümlerini eklerseniz sevinirim
gs - 12-02-2014
oyun çok güzel zekayı geliştiriyor yapan çok güzel yapmış çok severim sudoku yu iyi günler
defne c. - 10-02-2014
zeka oyunu oynamayı seviyorum sudoku da bunlardan bir tanesi siteniz de çok hoşuma gitti arada gelip bulmaca çözüyorum üyelik ve süre özelliği iyi olmuş teşekkür etmek istedim
pelin - 15-01-2014
sudokuya yeni başladım sitenizi keşvettim çok güzel bir sayfa hazırlamışsınız teşekkür etmek istedim sudokulamaya devam :o)
burhan aydın - 09-12-2013
oyununuz çok güzel fırsat buldukça sürekli oynuyorum.Süreyle yarışmak ve daha önce çözen birinin süresinden önce çözmeye çalışmak çok güzel.Önceden aynı bulmacağı çözdüğümde daha önce bu bulmacayı şu sürede çözmüşsün diye gösteriyordu yine aynı şeyi yapamaz mısınız?
esra rana yaren - 29-11-2013
Cok sevdıgım bır oyundur vede oynuyorum zeka geliştiriyo matematiği zayıf olanlara önerıyorum:):):):)
esra - 29-11-2013
gerçekten zaman geçirmek için süper çok zvkli
hürriyet - 25-11-2013
bu güzel Sudoku sayfası için teşekkür etmek istedim günümün boş zamanlarını burada geçiriyorum yapanın eline sağlık
emin deniz - 03-11-2013
Bende sudoku ileri seviye 5 var onun 194. bulmacasınnı çözdüm ama iki tane çözümü var. Yani benim bildiğim sudokunun 1 tane çözümü olması gerekir ama bunda 2 tane çözümü var .
Sudokoko - 04-09-2013
Bu arada sitede emegi gecenlere gercekten tesekkur etmek istiyorum, hos ve yorucu olmayan bir siteyi hizmeti sunduklari icin
Sudokoko - 04-09-2013
Merhaba, Sudoku gercekten guzel bir beyin jimnastigi ancak ben burada bir oyunun ( ozellikle cok zor seceneginde) 5-6 dk, 10dk gibi surelerde yapilabildigine inanmiyorum. Once oyun numarasini online olmadan rahatca ve istediginiz zaman icinde cozup, sonrada linke oyun numarasi yazdiginizda ayni kutulari istediginiz surede doldurabilirsiniz, cogunun da oyle yaptigina inanniyorum. O yuzden cozum surelerinin gercek olduguna inanmiyorum.
Selam ve saygilar
mustafa - 25-08-2013
bu güzel site için teşekkür etmek istedim. üye oldum ve her gün düzenli oynuyorum süre seçeneği çok güzel reklamlar olmadan oynamak da çok güzel güzel bir sudoku sayfası çok teşekkür ederim gerçekten
tuana - 02-08-2013
sudoku oynaya oyna ya bağımlısı oldum. her gün bir çok bulmaca çöz üyorum çok hoşuma gidiyor en zor sudoku bulmacalarını bulup eklerseniz sevinirim mevcut olanları çözdüm zaten
sudokucu - 02-08-2013
çok güzel bir sudoku sayfanız var. çok hoşuma gidiyor. sadece söylemek istedim. teşekkürler...
gözde - 15-06-2013
oyun oynama yı özellikle zeka bulmacaları çözmeyi seviyorum bu yüzden sudoku en sevdiğim oyun diyebilirim. sunduğunuz kaliteli sudoku bulmacaları için de ayrıca teşekkür ederim. iş aralarının vazgeçilmezi oldunuz.
zeynep - 12-06-2013
siteniz çok güzel ben sukokuyu okulda öğrendim fakat sudokunun çeşitlerini eklerseniz daha çok tutacağına inanıyorum kendoku sayısal veya bölgesel sudokular gibi
hakan p. - 29-04-2013
ben de sudoku çözücü istiyorum çözemediğim çok oluyor ve çözümlerini görmek istiyorum bir de siteniz çok güzel ingilizce çeviri yapıp ingilizce yada diğer dillerde yaparsanız tutar bence kolay gelsin
dilara - 29-04-2013
oyunu kaydetme yada zamanı durdurma isteklerine bende katılıyorum. güzellik merkezinde çalışıyorum. lazer epilasyon, selülit tedavisi, saç ekimi, cilt bakımı vs vs derken işte inanılmaz bunalıyorum sayfanız ilaç gibi geliyor anlatamam 5 dakika çözmek bile tüm stresimi alıyor fakat işlerim yoğun olduğu için sürekli ara vermek zorunda kalıyorum zaman durdurma seçeneği eklerseniz çok sevinirim
didem - 27-04-2013
basit sudoku bulmacaları eklerseniz sevinirim kolay sudoku oynama seçeneği var fakat kolay dediğiniz bulmacalar çözülmüyor. ben bu oyunda daha yeniyim basit sudoku ve çözümleri eklerseniz çok mutlu olurum
- 15-04-2013
merhaba.. ben asansör montörüyüm. işim sırasında bir çok problemlerle karşılaşıyorum... sudoku ya başladıktan sonra, hele zor olanlara geçince fark ettim ki, karşılaştığım sorunların üstesinden daha kolay gelmeye başlamışım... çözüm yolları üretmeme yardımcı olduğunu gördükten sonra vazgeçilmez alışkanlığım oldu.. teşekkürler.
hande - 12-04-2013
bir avukat olarak sayfanızı çok beğeniyorum. o kadar dava dosyası içinde kafamı bir süreliğine dağıtmak için bire bir. bir de önerim var. bir çeşit sigorta sistemi olsa çok güzel olur. bazen çözerken işim çıkıyor ve oyunu kaydetmek istiyorum bir keresinde ise elektrik gidince bilgisayarım kapandı böyle durumlar için çözümleri sonrası için kaydeden bir sistem çok güzel olur
meltem - 07-04-2013
sudoku sayfanızı çok seviyorum fakat daha kolay sudoku bulmacaları eklerseniz çok sevinirim ayrıca sudoku çözücü eklerseniz çok iyi olur ben sudokuda yeniyim ve sudoku nasıl oynanır kısmını biraz daha açarsanız ve ip uçları kısmı eklerseniz şahane olur artık kolay sudoku oyunlarından zor olanlara geçmek istiyorum fakat çok zorlanıyorum teşekkürler
seçil - 30-12-2011
sudoku çözmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı reklamsız sudoku zevki için çok teşekkür ederim
azra akın - 24-12-2011
Sudoku çok zor hiç yapamıyorum nerdeyse ama vazgeçmiyorum:)bağımlı ediyor insanı ve şimdi siz bu maddeyi bize reklamsız veriyosunuz saolun var olun bu arada madde dediime bakmayın matematiğimi düzelttim sayesinde sudokuyu ve yazar okur u seviom:)))
özcan deniz - 14-12-2011
reklamsız sade görünümüyle diğer suduko saylarından iyi cok beğendim özellkle ekstra kutucukların acık olması güzel bazılarında kenra tıklamak gerekior vel hasılı kelam iyi burda sudokumak zevkli:D Sudoku Cok Zor olanlarda bi ayarsızlık var bence ya kolay sıfatına girior yada çözülmüor..:)yazdım bi kenara en son vazcaydım ne edem..:)keyifle sudokuyorz..:D
melek - 16-11-2011
internette gördüğüm en güzel sudoku oyunu. adam gibi sudoku oynayabiliyoruz. yapana çok teşekkür ederim
Nilgün - 24-08-2011
Sitenizi yeni keşfeden ve sudoku meraklısı biri olarak aşağıda yer alan öneri ve şikayetleri okuduğumda benim de oyunlara numara verilmesi talebim olacak. Ayrıca SEMİH Bey'in tespitine katılıyorum, bence sudoku mantığında iki ihtimalden teke indirmek gibi bir durum olmamalı. Açıkçası bu tarz sudoku sorularını sevmiyorum
murat helvacı - 08-08-2011
sudoku hastası biri olarak sitenizinde hastasıyım. sizden çok daha zor sudokular bekliyorum. bizlere bu eglenceyi yaşattıgınız için ayrıca çok tşk ederim.
alpay demirel - 02-07-2011
sudokular güzel ama, kağıda çıktısını almadığında çözüm zorlaşıyor. en azında böyle bir güzelliği yaptınız ama çözüm konusunda küçük rakamları kullanabileceğimiz bir sistemde yapabilseydiniz, artık sudoku kitabı almaya gerek yoktu. teşekkürler...)
İSMAİL ÜSTÜN - 07-03-2011
Ben görme engelli ve ekran okuyucu program kullanan bir sudoku meraklısıyım. bu güne kadar hiç bir zaman başkasından yardım almaksızın sudoku oynayamamıştım. zira programım flash tabanlı yazılımları okuyamıyor. bu html tabanlı oyununuz için ne kadar teşekkür etsem az olur. ilk defa anlaya anlaya tadını alaraktan sudoku oynuyorum. saygılar sevgiler. (:

Sudoku Script

Oyununu websitenize eklemek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz! (Reklamsız)